Kampania „Cały Czarnków czyta dzieciom”

 • organizacja akcji „Cały Czarnków czyta dzieciom”
 • IMPREZA  I: BAŃ(J)KI DO NIEBA
 • Pomysł powstał bardzo spontanicznie przy okazji zastanawiania się „jak sprawić, by czytanie było dla dzieci atrakcyjne, kojarzyło się z czymś miłym?”. Wtedy przyszedł pomysł, że jako inaugurację Tygodnia Czytania będziemy puszczanie bańki i czytać. Nazwa przyszła sama BAŃ(J)KI DO NIEBA  Znajomy grafik z dużej firmy introligatorskiej przygotował projekt i wykonał plakat. Nagrano spot reklamowy radiowy, który miał głosić planowane imprezy czytelnicze.  Sama imprez miała miejsce na Placu Wolności w  Czarnkowie. Przyszły dzieci z bańkami, a te które nie miały wyposażyłyśmy w  bańki- dzięki współpracy pracowników PPP,  członkiń Domeny Kobiet oraz bibliotekarki ze szkół. W tle sztandarowy utwór  Fundacji (która jest już hymnem wszelkich imprez).
 • Prezes zaprzyjaźnionej Fundacji GĘBICZYN przeczytał “Lokomotywę”, dzieci otrzymały naklejki i zakładki do książek, po czym nastąpiło uroczyste wysłanie baniek do nieba i zapowiedź rozpoczęcia Tygodnia Czytania.
 • IMPREZA  II:CZYTAMY I TWORZYMY W MELANŻ CAFE
 • wraz z właścicielką kawiarni Melanż Cafe przygotowałyśmy wystrój
  na zapowiadaną imprezę czytelniczą (kocyki na podłodze, wygodne foteliki, materiały plastyczne itp. Już przed godziną 16 zaczęły schodzić się dzieci wraz z opiekunami (dzieci na kocykach, a rodzice mogli w tym czasie delektować się pyszną kawą). Czytaliśmy  ulubionego “ Smoka Wawelskiego” w przekładzie pana Kasdepke, jak zwykle mnóstwo śmiechu i radości, później dzieci wykonywały na dużych arkuszach prace plastyczne dotyczące książki (materiały plastyczne zasponsorowane przez Czarnkowsko-Trzcianecką Grupę Działania), z których zorganizowano wystawę w kawiarni i która to wystawa zdobi Melanż po dziś dzień.  Dzieci tak się zaangażowały, że same deklarowały chęć czytania.
 • Nagrodą były też tradycyjnie zakładki do książek, naklejki oraz lody. Z właścicielką kawiarni myślimy nawet o cykliczności takich imprez.
 • IMPREZA  III: PIKNIK Z KSIĄŻKĄ
 • PIKNIK Z KSIĄŻKĄ  to impreza zorganizowana głównie dla dzieci z Domu Dziecka i Rodziny z Krzyża Wlkp. Organizatorem imprezy jest kilka zaprzyjaźnionych rodzin.
 • Od rana dzieci przywiózł autokar i zaczęła się zabawa: z animatorami, przejazdy bryczką, samochodem terenowym, dmuchane zamki, próby strzelania z wiatrówki, prezentacja policyjnych psów, możliwość założenia strażackiego hełmu i przejażdżki wozem strażackim (spełnienie marzeń wielu chłopców ). Wreszcie kącik czytania dla chętnych oraz zabawy plastyczne (ciastolina, kolaże, robienie ze starszymi dziewczynkami biżuterii z koralików oraz kabelków itp.) w międzyczasie były posiłki, lody, napoje.
 • Na zakończenie każde z dzieci otrzymało zestaw książek dobranych odpowiednio
  do wieku z dedykacją dla konkretnego dziecka, dyplomy uczestnictwa w pikniku oraz szereg mniejszych niespodzianek. Piknik trwał do wieczora, odwiedziła nas zaproszona TV lokalna- ANTSEWIS.
 • IMPREZA  IV: CZYTANIE NA PLACACH ZABAW
 • CZYTANIE NA PLACACH ZABAW. Pomysł zrodził się z potrzeby zarażenia dzieci książką. Z wywiadów prowadzonych w Poradni często okazuje się że rodzice niestety nie czytają dzieciom, ale z dumą mówią, jak to ich małe pociechy posługują się komputerową myszką.  Zatem trzeba stworzyć dzieciom kontakt z bajkami. I stąd pomysł czytania na placach zabaw, które często rodzice odwiedzają ze swoimi dziećmi. We współpracy ze szkołami zorganizowałam młodzież, której chce się „coś” robić dla innych. Zgłosiła się młodzież z czarnkowskiego LO oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowałam dla nich mnóstwo bajek do czytania, które mogli wcześniej sobie wybrać według własnych upodobań. Zatem na placach zabaw rozbrzmiała sztandarowa piosenka Fundacji i rozpoczęło się wielkie bajkowanie. W trakcie dzieci otrzymały zakładki do książek, naklejki oraz słodycze.
 • I znów pojawiło się kilkoro dzieci, które same chciały czytać przez mikrofon.
 • IMPREZA  V; MŁODZIEŻ DZIECIOM
 • MŁODZIEŻ DZIECIOM. Właściwie sam pomysł wyszedł od młodych ludzi, którzy działając aktywnie w Kole Bibliotecznym chcieliby coś zrobić z dziećmi. Zorganizowaliśmy im zatem wejście do Przedszkola do kilku grup, gdzie mogli się oddać się swojej pasji. Okazało się, że nawet spontanicznie można stworzyć inscenizację. Grupy dzieci były różne, generalnie zachwycone, bo to starsi koledzy a nie pani z przedszkola: bawią się z nimi, czytają, rozmawiają. Uczniowie ZSP deklarowali  chęć takich zajęć w przedszkolu w przyszłości. Nagrodą dla czytającej młodzieży były dyplomy.

Wszyscy pragniemy, żeby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
I jest na to prosty sposób – Czytajmy Dzieciom! Pod takim hasłem przebiega ogólnopolska kampania, w ramach której działa już kilkanaście placówek z naszego regionu.
1 czerwca rozpoczął się VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W szkołach, przedszkolach i bibliotekach, które biorą udział w kampanii odbywały się z tego tytułu rozmaite imprezy m.in. konkursy czytelnicze i recytatorskie, apele, czytanie dzieciom przez zapraszanych gości: rodziców, dziadków, nauczycieli i przedstawicieli władz miasta.
Z kolei dnia 5 czerwca miała miejsce uroczystość pod hasłem Cały Czarnków Czyta Dzieciom kończąca Tydzień. Jej organizatorzy to Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, która zainicjowała akcję w pozostałych placówkach oraz Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla dzieci i młodzieży w Czarnkowie.
Imprezę rozpoczęto uroczystą paradą ulicami miasta, w której brały udział dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkowy Świat”, Przedszkola Miejskiego im. Jana Brzechwy, uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Gębicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr.1 w Czarnkowie, przebrane w bajkowe postaci.
Po przemarszu odbyła się część artystyczna w Miejskim Centrum Kultury, gdzie mogliśmy usłyszeć m.in. burmistrza naszego miasta czytającego „Lokomotywę” Juliana Tuwima czy zobaczyć inscenizację opowiadania „Cecyleczka Szczypaweczka” wykonaną przez grupę dzieci z Klubu Odlotowych Czytelników. Były też wiersze i piosenki wykonane przez dzieci z naszych szkół i przedszkoli.
Oczywiście nie mogło zabraknąć bajki…i tę opowiedziała nam grupa „Draga” działająca przy Miejskim Centrum Kultury. Było to przedstawienie o „Słoniu, który wysiedział jajko”. Dzieci uczestniczące w spotkaniu żywo reagowały okazując swoją radość i zainteresowanie.
W końcowej części odbyło się przyznanie Dyplomów osobom, które przyczyniły się do organizacji oraz uświetnienia uroczystości. Mianowicie tytuł Honorowego Przyjaciela Odlotowych Czytelników przyznano Burmistrzowi Miasta Czarnkowa Franciszkowi Strugale, grupie teatralnej Draga, Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddziałowi dla dzieci i młodzieży, Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1oraz obydwu czarnkowskim przedszkolom.
Nie obyło się też bez „małego co nieco” dla dzieci, które otrzymały również specjalnie z tej okazji  przygotowane zakładki do książek
Organizatorzy wyrażają nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia będą kontynuowane w kolejnych latach w celu propagowania nawyku czytania dzieciom, „aby te wyrosły na dobrych i mądrych ludzi”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *